Blog poświęcony nieszczęściom i szkodom związanym z działalnością Kościoła katolickiego
Blog > Komentarze do wpisu

Watykan nie reagował na zbrodnie nazistów ze względu na pieniądze. Była umowa z Hitlerem - mówi Gerald Posner

Watykan niewiele robił, by powstrzymać Holokaust, bo dbał o bliskie stosunki z nazistowskimi Niemcami i szeroki strumień gotówki płynący z Niemiec do Watykanu - twierdzi Gerald Posner, autor książki o Banku Watykańskim pt. „Bankierzy Boga”

W 1933 roku Watykan podpisał konkordat z Nazistami, uznając istnienie III Rzeszy. Hitlerowi bardzo podobała się ta umowa. Za tę oznakę lojalności do Watykanu przez wiele lat płynął podatek w wysokości 8-10 proc. dochodów niemieckich katolików - przypomina Gerald Posner w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Podpisanie konkordatu między Watykanem a Trzecią Rzeszą
Podpisanie konkordatu między Watykanem a III Rzeszą, 20.07.1933.
W środku nuncjusz E. Pacelli (późniejszy papież Pius XII), pierwszy
z lewej: wicekanclerz Franz von Papen

Posner zwraca uwagę, że informacje o nazistowskich zbrodniach wojennych docierały do Watykanu wcześniej niż do państw alianckich, ponieważ Watykan miał coś, czego nie mieli alianci - miał księży w nazistowskich obozach koncentracyjnych na terenie Polski, Chorwacji, Rumunii czy Węgier. Księża raportowali o tym, co widzieli, swoim biskupom, a ci przekazywali te informacje do Watykanu.

Papież Pius XII każdego dnia dostawał nowe wieści na temat zagłady, mówi Posner. Od 1940 wiedział o wszystkim. Mimo tego milczał, nie reagował i wiele osób nie potrafi tego zrozumieć. Zastanawiają się, dlaczego nie był bardziej aktywny. Posner pyta, dlaczego papież nie mówił popełniającym zbrodnie katolikom - bo nazistami byli głównie katolicy, choć również luteranie - że mordowanie Żydów to ciężki grzech. Twierdzi się, że był to objaw antysemityzmu lub strachu przed Hitlerem, mówi autor „Bankierów Boga”. Ale jego zdaniem jednym z powodów były pieniądze, płynące z nazistowskich Niemiec do Watykanu. 

Gerald Posner, autor książki 'Bankierzy Boga'
'Pius XII nie reagował na zbrodnie nazistów m.in. dlatego, że z Niemiec płynął strumień pieniędzy do Watykanu', mówi Gerald Posner,
autor książki 'Bankierzy Boga'

Chcesz ukryć pieniądze? Kościół ci pomoże

W swojej książce Gerald Posner pisze o powstaniu i funkcjonowaniu Banku Watykańskiego oraz o jego związkach z faszystami, nazistami i włoskimi gangsterami.

W 1929 roku Watykan zawarł porozumienie z faszystowskim wodzem Benito Mussolinim, tzw. Traktaty Laterańskie, przypomina Posner i wyjaśnia, że Mussolini uznał Watykan za państwo, a za utracone tereny Państwa Kościelnego wypłacił Stolicy Apostolskiej odszkodowanie w wysokości miliarda dzisiejszych dolarów.

W celu zarządzania tymi pieniędzmi księża zatrudnili znakomitego ekonomistę Bernardino Nogarę. W połowie II wojny światowej Nogara powiedział papieżowi: potrzebuję banku, musimy ukryć nasze pieniądze, mówi Posner. Tłumaczy, że władze Kościoła katolickiego grały na dwa fronty, dlatego  nie chciały, aby Brytyjczycy i Amerykanie mogli śledzić przepływ gotówki. Watykan nie wiedział, czy wygrają alianci, czy naziści, a więc chronił się z obu stron. Tak w 1942 roku powstał Bank Watykański.

Watykański finansista Bernardino Nogara
Do powstania Banku Watykańskiego przyczynił się watykański finansista Bernardino Nogara. W czasie drugiej wojny światowej inwestował pieniądze Watykanu w firmy przemysłu wojennego państw Osi

Uważa się, że ta instytucja przynosi zyski, choć oficjalnie o tym nie wiadomo, bo  wszystko okryte jest tajemnicą, podkreśla autor książki i zaznacza, że w Watykanie nie ma absolutnie żadnej transparentności, ponadto Bank Watykański co 10 lat niszczy wszystkie swoje dokumenty.

Zatem tak naprawdę stworzono raj podatkowy, mówi Gerald Posner. W centrum Watykanu, w centrum Rzymu. Jeśli będąc w Rzymie masz milion dolarów w gotówce i chcesz go ukryć przed włoskim rządem, jak np. tamtejsi gangsterzy, to wystarczy, że znajdziesz księdza, który zdeponuje pieniądze w Banku Watykańskim. Gdy tylko się tam znajdą, znikają.

Źródło: www.polskatimes.pl

środa, 11 lutego 2015, free.mind

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , 80.255.42.*
2016/06/30 19:16:15
No i co sukienki macie przerabane żadnego wytłumaczenie. Powiedzcie prawdę czy nie boicie się już gorzej być nie może
-
Gość: chrześcijanin, *.centertel.pl
2018/03/10 19:16:49
Rzymski katolicyzm to organizacja mafijna i terrorystyczna. Powstali wieki po Chrystusie i terroryzowali Europę jeszcze do nie dawna. Jest to antychrześcijanska sekta jak Świadkowie Jehowy czy mormoni.
-
Gość: pepe, 162.247.74.*
2018/10/14 00:28:06
Mafia, czarna mafia. Dla pieniędzy zrobią wszystko :(