Blog poświęcony nieszczęściom i szkodom związanym z działalnością Kościoła katolickiego
Blog > Komentarze do wpisu

Erotyka i molestowanie w seminarium duchownym w Elblągu

Były kleryk zawiadomił prokuraturę, że był molestowany przez swojego kolegę z seminarium duchownego w Elblągu. Z jego relacji wynika, że zachowania erotyczne w seminarium były powszechne.

Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu
Wyższe Seminarium Duchowne w Elblągu. ''Polityka'' pisze o erotyzmie wśród tamtejszych kleryków.

O tej sprawie były kleryk Patryk Lemke opowiedział tygodnikowi „Polityka”. Zaznaczył, że chce mówić pod własnym nazwiskiem, bo nic złego nie zrobił i nie ma się czego wstydzić. Przyjęcie do seminarium było dla niego spełnieniem marzeń, bo od dziecka chciał zostać księdzem, ale gdy został klerykiem, zaskoczyła go tamtejsza atmosfera, pełna erotycznych podtekstów.

Coraz więcej zachowań mnie szokowało. Jak choćby to, gdy koledzy podczas mszy świętej, przekazując mi znak pokoju przez podanie ręki, łaskotali mi dłoń środkowym palcem, patrząc dziwnie w oczy, opowiada. W rozmowach klery­ków Patryk słyszał wulgarne żarty, np. że któryś ksiądz „to pedał”. Ale oficjalnie problem homoseksualności był w seminarium całkowicie ignorowany.

Patryk opowiada, że starał się do niego zbliżyć Marcin M., nieco starszy kolega, zapraszając go na kawę i do restauracji. Patryk przyjmował zaproszenia, bo początkowo traktował Marcina jak kumpla, z którym można porozmawiać o życiu. Przyjął również zaproszenie kolegi na Wigilię do rodzinnego domu.

„Wepchnął mi rękę do majtek”

Na początku było normalnie. Świąteczna kolacja z matką Marcina, jego siostrą i czwórką przyjaciół, opowiada były kleryk. Gdy za gośćmi zamknęły się drzwi, Marcin zaczął mnie przytulać, ściskać, całować, próbował wepchnąć mi język do ust. Odepchnąłem go i zażądałem, żeby przestał. On poszedł sprzątać po kolacji, a ja się położyłem. Już zasypiałem, kiedy wszedł do pokoju, odkrył kołdrę, wepchnął mi rękę do majtek i zaczął nachalnie obmacywać. Nie wierzyłem w to, co się dzieje, zaczęliśmy się szarpać. W końcu on uciekł do siebie, a ja zwymiotowałem na łóżko. Byłem w szoku. Wyjechałem stamtąd, najprędzej, jak się dało.

Po powrocie do seminarium Patryk poszedł z tą sprawą do rektora i opowiedział mu o wszystkim. Rektor go wysłuchał, a zapytany, co z tym zrobi, powiedział: „jeśli to będzie prawda, podziękujemy Marcinowi, a jeśli nie, to tobie”. Dziewięć dni później, bez żadnych wyjaśnień, Patryk został relegowany z seminarium. Wicerektor elbląskiego seminarium, ks. Wojciech Skibicki, mówi dzisiaj, że zarzut kleryka pod adresem kolegi został uznany za absurdalny: Po przeba­daniu sprawy uznaliśmy, że taka sytuacja nie miała miejsca

Patryk, wyrzucony z uczelni, próbował później dostać się do seminariów w innych miastach, ale wszędzie mu odmawiano – okazało się, że szedł za nim „wilczy bilet”, czyli negatywna opinia z seminarium z Elbląga.

Klerycy potwierdzają: erotyzm w seminarium

Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie molestowania, a Patryk czeka na pierwsze przesłuchanie w sądzie. Zeznawać chcą również inni klerycy, którym się zwierzał i którzy znają Marcina. Na przykład Darek, który był z nim na jednym roku. Mieszkaliśmy swego czasu w wieloosobowym pokoju, opowiada. Kiedyś wszedłem i zastałem Marcina przytulonego w łóżku z innym klerykiem. Z kolei Paweł, były ksiądz i absolwent elbląskiego seminarium, wspomina: Ja też, już jako ksiądz, przeżyłem podobny incydent z absolwentem mojego rocznika. Też poszedłem do rektora uświadomić mu, kogo wyświęcił. Odesłał mnie do biskupa. Biskup obiecał, że się tym zajmie, ale z tego, co wiem, kolega nadal jest księdzem.

Patryk nie chce ubiegać się o odszkodowanie, zależy mu tylko wyjaśnieniu prawdy i potwierdzeniu jej przez sąd. Liczy na to, że wówczas będzie mógł zostać księdzem.

Źródło: www.polityka.pl

niedziela, 14 lutego 2016, free.mind

Polecane wpisy

Komentarze
2016/02/27 15:48:07
Moim zdaniem, celibat dawno już powinien być zniesiony.
-
Gość: tl, *.static.chello.pl
2016/11/21 13:34:46
Hey, od lutego cisza...co się stało się ?
-
2016/11/21 18:44:26
@tl
Dzięki za zainteresowanie :) Życie nie składa się tylko z blogowania, a systematyczne prowadzenie bloga wymaga czasu. Ale planuję wrócić, być może już w najbliższych dniach. A więc zapraszam :)
-
2017/01/05 00:40:54
Również uważam,że celibat powinien zostać zniesiony. I uważam, że większość takich skarg to zwykłe pomówienia. I pragnę zauważyć, że przychodzenie z czymś takim do mediów ,również mogło źle wpłynąć na życie wyżej wspomnianego Marcina. I z tego co mi wiadomo, pan Patryk nie zgłosił od razu rzekomego molestowania, a zrobił to po ponad roku. I mamy tu sytuacje słowo przeciwko słowu, więc czegóż można by się było tu spodziewać? Nie ma dowodów, nie ma sprawy. Gdyby faktycznie byli ci "świadkowie" podejrzewam, że już byśmy słyszeli jak zakończyła się ta sprawa. A póki co nigdzie nie słychać o dramatycznym zakończeniu sprawy:).
-
Gość: RS, *.dynamic.chello.pl
2017/01/05 09:27:26
Nie ma żadnego molestowania i pedofilii w Kościele, to wszystko są ataki na Kościół i lewackie kłamstwa.
-
Gość: WnuczkaSeminarzysty, 155.140.133.*
2017/07/21 16:19:32
Nic sie nie zmieniło od 100 lat. Mój dziadek wystąpił z seminarium przed przyjęciem święceń, ponieważ miał dosyć braku reakcji przełożonych na takie nagminne zachowania.