Blog poświęcony nieszczęściom i szkodom związanym z działalnością Kościoła katolickiego
Blog > Komentarze do wpisu

Szczątki dzieci z katolickiego ośrodka w Irlandii - będzie ekshumacja

Szczątki prawie 800 niemowląt i małych dzieci spoczywają w szambie na terenie byłego katolickiego ośrodka w Tuam. Rząd Irlandii wydał zgodę na sądową ekshumację tych szczątków.

Tablica - zagłodzone dzieci w Tuam
Tablica upamiętniająca dzieci zmarłe z głodu i chorób w katolickim ośrodku w Tuam

Ośrodek w Tuam dla panien z dziećmi w hrabstwie Galway na zachodzie Irlandii prowadzony był w latach 1926-61 przez siostry Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Bon Secours). Mieszkające tam kobiety były traktowane jak niewolnice - zmuszano je do bezpłatnej pracy i oddzielano od dzieci, które masowo umierały z chorób i niedożywienia. Ciała zmarłych dzieci zakonnice wrzucały do starego, betonowego szamba przy budynku ośrodka.

Ten masowy grób odkryła w 2014 roku miejscowa historyk Catherine Corless. Jestem wstrząśnięta liczbą pochowanych tam dzieci, to dla mnie szok, mówiła wówczas. Jednak dopiero teraz, po czterech latach od tego odkrycia, irlandzki rząd zgodził się na sądową ekshumację szczątków dzieci, by zapewnić im godny pochówek. Szczątki mają być też przebadane przez specjalistów z dziedziny medycyny sądowej w celu identyfikacji.

Milczenie papieża

Papież Franciszek
Franciszek milczy w sprawie Tuam

Cała operacja w Tuam ma kosztować od 6 do 13 mln euro. Gdy w sierpniu przebywał z wizytą w Irlandii papież Franciszek, przedstawiciele rządu w Dublinie pytali go o ewentualne współfinansowanie tej operacji przez Watykan. Papież do tej pory nie odpowiedział na to pytanie.

Finansowe wsparcie w wysokości 2,5 mln euro zaoferowały natomiast siostry Bon Secours, które prowadziły ośrodek w Tuam. Rząd zaakceptował tę ofertę, ale społecznicy zajmujący się gehenną dzieci w Tuam twierdzą, że kwota jest zbyt niska. Catherine Corless uważa, że zakonnice powinny pokryć co najmniej połowę całkowitych kosztów. Zakon zarabiał pieniądze na tych dzieciach, nie ma co do tego wątpliwości, powiedziała Corless.  

Dzieci na sprzedaż i dzieci do zagłodzenia

Ośrodek w Tuam był częścią kościelno-państwowego systemu "domów opieki" w Irlandii. Kościół katolicki otrzymywał od państwa ogromne dotacje na utrzymanie ośrodków, jednak celem tego systemu nie była opieka nad kobietami i dziećmi. Chodziło o pozyskiwanie dzieci do adopcji, z których Kościół czerpał zyski. Zakonnice sprzedawały dzieci najczęściej do USA, gdyż adopcje przez amerykańskie małżeństwa były bardzo dochodowe dla Kościoła.

W katolickich ośrodkach prze­pro­wa­dza­no ok­rut­ną se­le­kcję - za­kon­ni­ce dob­rze od­ży­wia­ły tyl­ko te dzie­ci, któ­re uzna­ły za na­da­ją­ce się do adop­cji, a po­zos­ta­łe gło­dzi­ły. Sza­cu­je się, że umie­ra­ło co trze­cie dziec­ko. 

Specjalna komisja śledcza bada obecnie historię tych placówek w całej Irlandii. Przebywały w nich dziesiątki tysięcy "upadłych kobiet", jak Kościół nazywał panny z dziećmi. Przy okazji sierpniowej wizyty papieża Franciszka w Irlandii znów wróciła dyskusja nad nieludzkim traktowaniem kobiet i dzieci w katolickich instytucjach wspieranych przez państwo.

Źródła: www.reuters.comwww.rte.iewww.independent.ie

piątek, 26 października 2018, free.mind

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: normalny, 176.10.99.*
2018/10/26 18:06:32
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Kościół jest organizacją przestępczą?
-
Gość: SemperFidelis, 199.249.230.*
2018/10/27 18:39:03
Ten blog wpisuje się w nagonkę na Kościół, która ostatnio się nasila. To wszystko wywodzi się z komunizmu, który odrzuca Boga, wszystkie wartości i promuje antykulturę. Chodzi o to, żeby złamać polską tożsamość katolicką, żeby stworzyć społeczeństwo, które nie potrafi samodzielnie myśleć.
Ale to się nie uda. Bo Kościół opiera na Jezusie, czyli na Prawdzie. A ci którzy go atakują opierają się na szatanie, czyli na kłamstwie.
-
Gość: kris, 95.130.12.*
2018/10/27 23:04:00
Pracowałem z Irlandczykami... Jeden z moich irlandzkich kolegów powiedział kiedyś tak: "Nie ma w Irlandii rodziny, w której nie zdarzyło się molestowanie dzieci przez katolickich ksieży..." Wierzę mu, to porządny człowiek.
To co działo się w Irlandii w XX wieku to tragedia moralna, która doprowadziła do dzisiejszego pogrzebu Kościoła katolickiego w tym kraju. Kościoły zostały zamienione w sklepy, hurtownie, restauracje. Oto sprawiedliwość, o której od wielu lat marzyli Irlandczycy. A słowo ciałem sie stało...
-
2018/10/28 01:00:24
@SemperFidelis
Żyjesz w swojej bańce informacyjnej, w równoległej rzeczywistości. W tym co piszesz nie ma Prawdy ani nawet zwykłej prawdy. Przeczytaj co napisał kris pod Twoim komentarzem -- w Irlandii kościoły zamieniono w sklepy i restauracje. Irlandczycy już poznali prawdziwą twarz Kościoła katolickiego. Polacy jeszcze nie.
-
Gość: Beata, 185.165.168.*
2018/11/02 23:09:27
KK - obrzydliwa niemoralna instytucja, oby upadła jak najszybciej :-(