Blog poświęcony nieszczęściom i szkodom związanym z działalnością Kościoła katolickiego
Blog > Komentarze do wpisu

Prof. Tadeusz Gadacz: Skończmy z bezkrytycznym podejściem do księży

Ujawnianie kościelnej pedofilii może sprawić, że ludzie zaczną się zastanawiać, czy posyłać dzieci na religię i zgadzać się na wakacyjne wyjazdy z duchownymi. I dobrze, bo trzeba skończyć z tym kompletnie bezkrytycznym podejściem do księży, mówi filozof prof. Tadeusz Gadacz. 

Przed czymś takim człowiek staje oniemiały, mówi prof. Gadacz, pytany o przestępstwa pedofilskie katolickich duchownych. Podkreśla, że ofiary mają zmarnowane i zwichrowane życie -  a od biskupów słyszymy, że dziecko jest winne, bo lgnie do księdza. Te słowa, wypowiedziane prze abpa Józefa Michalika profesor Tadeusz Gadacz określa jako skandaliczne, podobnie jak wyjaśnienie, że takie dzieci biorą się z rozbitych rodzin, a wszystkiemu winne są rozwody. Bo gdyby w domu było dobrze, dziecko nie lgnęłoby do księdza. Za tym idzie logika: ksiądz nie jest winny, on się najwyżej zagubił.

Profesor Tadeusz Gadacz
Prof.Tadeusz Gadacz: wierni często stawiają księży na piedestale

Filozof krytycznie odnosi się również do słów bpa Tadeusza Pieronka, który w jednym z wywiadów powiedział, że Kościół jest wspólnotą grzeszników, a pedofilia była, jest i będzie, bo żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, by korzystał z tego, do czego pchają go namiętności. Zdaniem prof. Gadacza, z tych słów przemawia buta, a księża powinni być pierwszymi osobami, które wyrażą skruchę, gdy dziecko zostało seksualnie wykorzystane przez kapłana. Jeśli słyszymy, że w każdym gronie zdarzają się czarne owce i niewiele da się z tym zrobić - świadczy to o obojętności na los ofiar.

Profesor uważa, że niewielkie znaczenie ma fakt, że niektórzy biskupi - tacy jak Piotr Libera czy Andrzej Czaja - głośno mówią o pedofilii. Gdy trzeba zająć stanowisko, wystawia się kilku liberalnych hierarchów, żeby zamknąć usta krytykom. Ale to tylko ochłap, który de facto ma wykazać, że pedofilia wśród księży to sprawa marginalna.

Świeckiej komisji nie będzie

Moglibyśmy mówić o rzeczywistej zmianie nastawienia biskupów, gdyby Episkopat zgodził się na to, by powstała świecka komisja do spraw klerykalnej pedofilii. Chodzi o taką komisję, która miałaby dostęp do kościelnych dokumentów dogłębnie zbadała sprawę, a potem opublikowała raport. Tak jak to się stało w Pensylwanii, Irlandii, Australii czy Niemczech.

Zdaniem prof. Gadacza, nie będzie to możliwe przy obecnej władzy w Polsce ze względu na jej głęboki sojusz z Kościołem. A więc dopóki nie zmieni się rząd, Episkopat nic nie zrobi w sprawie takiej komisji. Tak jak dotychczas, będą badane pojedyncze przypadki w sądach, ale nie powstanie żaden całościowy raport obejmujący kilkadziesiąt lat. To strategia wygodna dla Kościoła instytucjonalnego, bo pozwala dalej stosować wyparcie. Znowu usłyszymy, że Kościół jest święty, ale składa się z grzeszników.

Zapytany, czy Jan Paweł II mógł nie wiedzieć o skali pedofilii wśród duchownych, Tadeusz Gadacz powiedział, że do wielu informacji papież mógł nie mieć dostępu, jednak nie da się obronić twierdzenia, że niczego nie wiedział. Być może dla niego, tak głęboko wierzącego, w obliczu ogromnego zła, jakim jest pedofilia, jedynym mechanizmem obronnym było wyparcie. Nie wiem, czy kiedykolwiek poznamy prawdę, mówi profesor Gadacz.

Jan Paweł II i pedofilia
Nie da się obronić twierdzenia, że Jan Paweł II nie wiedział
o pedofilii w Kościele

Wiara w księży pomaga pedofilom

Filozof zwraca uwagę, że praktykowane przez Kościół systemowe tuszowanie przestępstw pedofilskich (przenoszenie pedofila do innej parafii, ochrona przed wymiarem sprawiedliwości) nie byłoby możliwe bez specyficznej teologii, budowanej przez setki lat. Jest to teologia, w której wymiar mistyczny Kościoła został przeniesiony na jego wymiar instytucjonalny. Utożsamienie tych dwóch płaszczyzn poszło tak daleko, że jakakolwiek próba krytyki Kościoła jest traktowana jako napaść na Chrystusa i naruszenie sacrum.

Wiele razy opisywano reakcje niektórych katolików, np. na Podkarpaciu, gdy dziecko przychodziło do domu i mówiło, co zrobił ksiądz. Nikt ofierze nie wierzył, nawet rodzice, którzy pasem próbowali wybić dziecku z głowy „głupoty”, zakazywali głośno mówić o tym, co się stało, padały oskarżenia o konfabulację, winą obarczali syna czy córkę, a nie duchownego. Rodzice tak się zachowywali, bo tak zostali wychowani. Chodzi nie tylko o to, że bali się księdza, który mógł im realnie zaszkodzić, ale również o czysto religijny lęk. Bali się naruszyć sacrum. Tego rodzaju lęk jest częsty wśród polskich katolików.

Krzywda dziecka domaga się radykalnych decyzji, ale ludzie nie są na nie gotowi, gdy sprawcą jest ksiądz. Dla takich ludzi religia jest częścią ich tożsamości, a kapłan to święty człowiek i wcielenie Chrystusa. Żeby to zmienić, potrzebne jest trzęsienie ziemi w polskim Kościele.

Źródło: krakow.wyborcza.pl

piątek, 09 listopada 2018, free.mind

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: samba, 89.221.210.*
2018/11/09 21:46:02
Przeniesienie sacrum na instytucję spowodowało, że księżmi zostają pedofile, bo wiedzą że w Kościele będą dobrze chronieni.
A jeśli prof. Tadeusz Gadacz mówi, że ludzie się będą zastanawiać czy posyłać dzieci na religię i czy pozwalać dzieciom na wyjazdy z księżmi, to ja powiem tak: Tu się nie ma co zastanawiać. NIE WOLNO pozwalać dzieciom na żadne kontakty z księżmi. Raz, że to niszczy psychikę dziecka, i dwa, że jest to wielkie zagrozenie pedofilią.
Dzieci jak najdalej od księży !!!!!!
-
Gość: Tanat, 198.50.152.*
2018/11/10 15:48:03
To prawda, co mówi profesor Gadacz, że wierni często widzą w księżach bogów. Ale między ołtarzem a wiernymi powstaje coraz szersza przepaść wypełniona słowami bez życia i bez sensu, starymi słowami i niepasującymi do naszej rzeczywistości. To slogany, które powstały w czasach nienawiści i religijnej przemocy. Na pewno nie są słowami miłości, choć kaznodzieje usilnie przekonują, że głoszą miłość, bo tylko nienawiść w ich głowach.
-
Gość: rexx, *.ip-37-187-96.eu
2018/11/10 16:51:31
Ludzie, uświadomcie sobie jedno - JEDYNYM celem Kościoła instytucjonalnego jest zdobycie, zachowanie i poszerzanie władzy. Wtedy zrozumiecie motywacje WSZYSTKICH jego działań.
-
2018/11/10 17:05:45
@rexx
Władza nie jest jedynym celem Kościoła. Drugim celem są PIENIĄDZE.
-
Gość: rexx, *.ip-37-187-96.eu
2018/11/10 18:22:56
@ateizm.info.pl
Zgoda, ale bez władzy nie ma pieniędzy.
-
Gość: Jan, *.internetia.net.pl
2018/11/11 11:08:09
Należy się zgodzić, celem kościoła katolickiego jest ekspansja: zdobycie, utrzymanie i poszerzenie władzy. Taki był zresztą cel stworzenia z sekty judaistycznej religii państwowej w IV w. To ma władza totalna: władza nad władzą świecką jak i nad każdym pojedynczym człowiekiem. Wymyślenie grzechu pierworodnego, piekła, a potem czyśćca (żydzi nie mają tych "instytucji") wprowadziło poczucie lęku i poczucia winy - każdy będzie się smażył w piekle. Teraz nazywa się to nerwica eklezjalna. Taka odpowiedzialność zbiorowa za grzech Adama.
A tak na marginesie obecna realna polska wiara katolicka jest religią politeistyczną - sumą synkretyzowanych wierzeń i obyczajów rodzimych - pogańskich. Od Bożego Narodzenia poprzez Gromniczną, Wielkanoc, Zielone Świątki, Św. Jana, Dożynki, na Dziadach - o przepraszam Wszystkich Świętych kończąc. O przepraszam Andrzejek jeszcze kk nie zdołał skonkretyzować.
-
2018/11/11 11:51:45
@Jan
Kościół to władza totalna, otóż to. Ideologie totalitarne i religie monoteistyczne wyrastają z podobnego sposobu myślenia: wyznawca ma świadomość zbawiennej prawdy, co daje mu poczucie pewności oraz przeświadczenie, że przeciwnik nigdy nie ma racji - nie może być zatem żadnego kompromisu.
-
Gość: rexx, *.ip-37-187-96.eu
2018/11/11 13:53:29
@Jan
Bóg, który jest "nieskończoną miłością" wrzuci cię do piekła na wieczne męki, jeśli nie będziesz go czcił. To się kupy nie trzyma, ale ludzie w to wierzą, tresowani od niemowlęcia. A Kościół na tych bajkach robi świetny interes.
-
Gość: Edi, 185.220.101.*
2018/11/11 15:06:15
Papież wiedział nie powiedział, a to było tak...
ksiądz pedofil? Tak!
kryła kuria? Tak!
Papież wiedział nie powiedział, a to było tak...
-
2018/11/12 17:27:44
Św. Piotr, pierwszy papież przestrzega:
Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu!!! 1P 5.8
Dlatego polecam prawdę objawioną by uniknąć piekła.