Blog poświęcony nieszczęściom i szkodom związanym z działalnością Kościoła katolickiego
RSS
czwartek, 27 marca 2014

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej ślimaczy się już od wielu lat. Ponieważ wierni Kościoła katolickiego nie byli skłonni, mimo nawoływań hierarchów kościelnych, jej sfinansować z dobrowolnych datków, zaangażowano do jej budowy polityków, którzy wspierają budowę świątyni z naszych podatków,  mówi w wywiadzie dla "Onetu" Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte".

Nie udało się przekazać 20 mln zł z rezerwy celowej (zakwestionowałby to zapewne Trybunał Konstytucyjny), więc środki publiczne idą z budżetu Ministerstwa Kultury. Zapisana w konstytucji neutralność światopoglądowa państwa to bajeczka dla naiwnych, mówi Jażdżewski.

Zawiadomił on prokuraturę o przekroczeniu uprawnień przez ministra kultury, który przyznał 6 mln zł dotacji na budowę muzeum w Świątyni Opatrzności. Prokuratura wszęła śledztwo w tej sprawie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

środa, 26 marca 2014

Niedokończony rozrachunek. Rola Kościoła katolickiego w HolocauścieW Niedokończonym rozrachunku Daniel Jonah Goldhagen podejmuje dociekliwe śledztwo w sprawie udziału Kościoła katolickiego w Holocauście.

Dowodzi, że współodpowiedzialność Kościoła i jego papieża za prześladowania Żydów sięga o wiele głębiej niż wcześniej sądziliśmy. Hierarchowie byli w pełni świadomi prześladowań. Nie mówili o tym głośno i nie wzywali do oporu. Zamiast tego często prześladowania te popierali. Niektórzy duchowni nawet osobiście uczestniczyli w masowych mordach.

Autor przedstawia także plan oceny moralnej Kościoła i kleru jako współwinnych Zagładzie - oceny opartej na standardach etycznych, jakie w naszym kręgu kulturowym powszechnie uznaje się za obowiązujące. Wiele uwagi poświęca pojęciu zadośćuczynienia i pokazuje, że Kościół nie chce uznać tego ciążącego na nim, zgodnie z jego własnym nauczaniem, obowiązku.

Przeczytaj fragment książki ->
Kup książkę ->

wtorek, 25 marca 2014

W rocznicę katastrofy smoleńskiej mają być odwołane lekcje, zaplanowano przemarsz ulicami i mszę w kościele  Taki scenariusz na 10 kwietnia przygotowano dla uczniów z podwarszawskiej wsi Baniocha

Rodzice pytają, z jakich powodów dzieci są zmuszane do udziału w takich dwuznacznych praktykach. Zrozumiałabym, gdyby w szkole zorganizowano okolicznościowy apel albo godzinę wychowawczą poświęconą tej katastrofie, ale przemarsz całej szkoły ze sztandarem na mszę to przesada. Jest chyba coś nie tak, gdy opłacani z naszych podatków nauczyciele zamiast na lekcje prowadzą dzieci do kościoła, mówi matka jednego z uczniów.

Kobieta zaznacza, że jest wierząca, ale chce pozostać anonimowa, dla dobra syna. Z jej relacji wynika, że wielu rodziców nie akceptuje tej sytuacji, lecz w małej społeczności wolą milczeć. Dla świętego spokoju.

Źródło: wyborcza.pl

poniedziałek, 24 marca 2014

Stołeczna prokuratura zajęła się kontrowersyjną dotacją dla Świątyni Opatrzności Bożej. Dotację w wysokości 6 mln złotych przyznał minister kultury Bogdan Zdrojewski z przeznaczeniem na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, mieszącego się w Świątyni.

Ale śledztwo ma szerszy zakres, jego przedmiotem jest domniemane przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z ministerstwa kultury poprzez przyznanie archidiecezji warszawskiej łącznej kwoty 44 mln zł dotacji: 30 mln zł w 2008 r.; 4 mln zł - w 2012; 4 mln zł - w 2013 i 6 mln zł w tym roku.

Prokuratura wszczęła śledztwo po kilku doniesieniach, których autorzy powoływali się m.in. na ustalenia NIK. Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że rozporządzenie ministra kultury z 2005 r. o zasadach udzielania dotacji "nie przewiduje dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne".

Źródło: polska.newsweek.pl

niedziela, 23 marca 2014

Jacek S. z Legionowa został skazany na 10 lat więzienia za czyny pedofilskie, których dopuścił się, gdy był księdzem.

Ksiądz Jacek S.
Ksiądz pedofil Jacek S. wykorzystał seksualnie co najmniej dwanaście dziewczynek

Sąd uznał, że oskarżony winny jest wszystkich zarzutów - aż 17 - jakie postawiła mu prokuratura. Zarzucono mu m.in. gwałt, uprawianie seksu z dziećmi, nakłanianie do usunięcia ciąży.

Przestępstwa duchownego wyszły na jaw przypadkiem. Dwa lata temu ksiądz Jacek S. zawiadomił policję o tym, że ktoś porysował mu auto i że dostaje pogróżki. Okazało się, że sprawczynią była 18-letnia wówczas chórzystka. Z jej zeznań wynikało, że od kilku lat była w relacji z księdzem, który nakłonił ją do aborcji, gdy zaszła z nim w ciążę. Kiedy zaczął się ich związek, dziewczyna miała mniej niż 15 lat, a taką granicę ustala prawo, jeśli chodzi o pedofilię. Śledztwo wykazało, że ofiar księdza pedofila było aż 12. 

Na mocy wyroku sądu Jacek S. otrzymał również 15-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz dożywotni zakaz wszelkiej pracy z dziećmi. Skazany pedofil musi też wypłacić odszkodowania i zadośćuczynienia na kwotę blisko 88 tys. zł. 

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl